Festival Jazzinec letos nabídne i divadlo a experimenty

27.2.2007 | autor: Petr Mareček (MF Dnes)

Kdyby o uplynulých osmi ročnících trutnovského festivalu Jazzinec existoval film, o unikátní momenty by neměl nouzi: nejznámější jazzový fanoušek v zemi Václav Klaus spouští stejnojmenné internetové rádio, plážové sandály Laca Decziho šourají posledním krkonošským sněhem, dávná indická poezie i západoevropské ohlasy klasiky i jazzu rezonují u kytaristy Amita Chatterjee, slavný bubeník Paul Wertico sedí v kabině mašinfíry v lokálce z Adršpachu, polský jazzrockový klasik Józef Skrzek hledá kabely pro svou klávesovou hradbu, zatímco si jej pořadatel Tomáš Katschner fotografuje coby splněný sen dramaturga, či Marián Varga okouzlený akustikou Koncertní síně Bohuslava Martinů. Těch silných okamžiků bylo bezpočet a další jistě přibudou. Devátý ročník jazz&blues&funky festivalu, který patří už mezi zavedené firmy v kraji, začne 1. března a potrvá do 19. dubna. Letos se vešlo do dramaturgie kromě koncertů na známých místech a výstavy i divadlo a poslechový pořad specialisty na etno a world music Jiřího Moravčíka. "Letošní ročník, takříkajíc předjubilejní, by se po nahlédnutí do programu mohl zdát jako především dechový a bubenický. Není tomu zcela tak, ale musím přiznat, že tentokrát zde opravdu dechaři a bubeníci dostanou velký prostor," říká dramaturg a organizátor Tomáš Katschner.

Blues a funky...

Tradiční součástí přehlídky, která už hostila také Dana Bártu, Jiřího Stivína, Karla Hálu či Karla Plíhala, bude i letos výstava, tentokrát sestavená z prací fotografa Zdeňka Rosáka, který se zaměřuje na architektonické i hudební objekty. Vernisáž v galerii Dračí ulička v první březnový den odstartuje festival stejně jako koncert svérázného bluesového kytaristy z Edinburgu jménem Stan The Man v klubu Pod Hradem ve stejný den. Letos poprvé dostane festival také divadelní rozměr, Divadlo Hronov sehraje za doprovodu podkrkonošské jazzové skupiny Swing Sextet Emericha Drtiny legendární muzikál Někdo to rád horké. Položku funky "odškrtnou" skupina Buble Doubble Petra Bíny, bratra Zdeňka Bíny z kapely -123min, či kapela černého baskytaristy Steva Clarka. Tento "živoucí komplex" mnoha zdejších basistů, který i z přetěžkých sól umí udělat show pro uši i oči, byl mnoho let členem i druhou hvězdou Dezciho Celluly New York. Experiment do Trutnova přiveze Nálet bubeníků, což je speciální jazzový program legendárního Sletu bubeníků, v němž se sešli Roman Holý, Alan Vitouš, Pavel Fajt či Efraim Goldir. K experimentu náleží také sólový recitál Petra Váši, jedna z nejoriginálnějších postav české hudby a kapelník skupiny Ty syčáci nabídne svůj vynález - improvizované fyzické básnictví.

...legendy a jazz

Pomyslnou položku "legendy" naplní nezničitelný Filip Topol a jeho skupina Psí vojáci. Novinkou je poslechový pořad. "Hudební publicista Jiří Moravčík v pořadu Pouštní blues praskající válkou a suchem představí pravé kořeny blues," říká Katschner. Současný jazz dorazí s Quintetem altsaxofonisty Radovana Tarišky & Ondřeje Štveráčka, "To je jeden z nejlepších současných česko-slovenských jazzových souborů. Festivalové finále pak svede na scénu Národního domu Organic Quartet Ondřeje Pivce, slovenský Quartet tenorsaxofonisty Milo Suchomela, americké Phishbacher Unplugged klavíristy Waltera Phischbachera, známého z Decziho Celuly New York, a New Orchestra of Dreams bubeníka Štěpána Smetáčka se zpěvačkou Tonyou Graves z funky kapely Monkey Business," říká dramaturg. Jazzinec uzavřou dvě after party: na první vystoupí Vibe Fantasy nejlepšího českého vibrafonisty Radka Krampla a americký kytarista Mike Baggeta. S nimi vystoupí kanadský kontrabasista Chris Jennings a bubeník Pavel "Bady" Zbořil. O den později pak přijede Steve Clark. Festival i letos nabízí několik muzikantských seminářů.

článek převzat z regionální mutace Mladé fronty DNES - liberecký kraj

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek